Етикет – король краси людських взаємин

0

Почуватись невимушено в будь-якому товаристві… Бути культурним… Бути тактовним… Ці завдання іноді здаються надзвичайно складними лише через незнання елементарних правил поведінки в суспільстві. Але прагнення поводитись пристойно є природною рисою для людини, яка поважає себе та інших, і саме ця риса є унікальним ключем, яким легко відчинити будь-які двері та бути завжди бажаним гостем. Існує стереотип, що етикет – це збірка неймовірно нудних правил та умовностей. Проте в сучасному світі суть етикету полягає в тому, щоб допомогти людині максимально реалізувати себе як особистість та почуватись гармонійно в будь-якій ситуації, проявляючи свої найкращі риси характеру.

Мистецтво спілкування… Діловий етикет… Вітання і знайомство… Батьки і діти… Етика подружніх стосунків… Тематика етикету є практично невичерпною, про правила доброго тону можна говорити цілу вічність.

Оскільки, нещодавно розпочалася пора весіль, вирішили поговорити з вами на цю тему.

Отож, якщо ви отримали запрошення на весілля, для вас – декілька практичних порад, які допоможуть стати ідеальним гостем для молодят і зроблять свято дійсно незабутнім. А ситуацій, які потребують дотримання етикету, на весіллі може виникнути багато. Проаналізуємо найбільш типові.

 ЩО НЕ ВАРТО ОДЯГАТИ НА ВЕСІЛЛЯ, ЩОБ НЕ ОБРАЗИТИ МОЛОДЯТ

1Не варто з’являтись на весілля у повністю білому чи чорному вбранні (total white or total black). Хоча для чорного кольору можливі винятки: якщо сукня декольтована чи з відкритою спиною, прикрашена вишивкою, стразами чи хутряною накидкою, то таке вбрання буде доречним. Своїм виглядом гості ні в якому разі не повинні відволікати увагу від головних осіб свята – нареченого і нареченої. Слід не перевантажувати свій образ аксесуарами, а також обережніше користуватись парфумами. Якщо церемонія одруження передбачає вінчання, то вбрання жінки повинно бути якомога скромнішим. У церкві не допускається відкрита спина, плечі, руки, у православних церквах – непокрита голова. Вінчання – церемонія ранкова або денна, тому паням і панянкам не варто з’являтись у сукнях довжиною до підлоги, оскільки в такий час доби довга вечірня сукня вважається моветоном. Оптимальна довжина сукні для цього випадку – трохи нижче коліна.

ЯКІ ФРАЗИ НЕ ПОВИННІ ЗВУЧАТИ НА ВЕСІЛЛІ

Інколи гості заганяють молоду пару у глухий кут, ставлячи не зовсім коректні питання. Часом їм здається, що можна обговорювати все – від списку запрошених гостей аж до першої шлюбної ночі. Проте наскільки б близьким другом молодої сім’ї ви не були, деяких фраз краще не озвучувати. Подаємо короткий їх перелік.

2«Уявляю, скільки коштує таке весілля!» Зазвичай, такі фрази звучать як вияв заздрощів. Цілком достатньо буде зробити комплімент нареченим стосовно вибору страв та оздоблення весільного бенкету.

«Коли ж чекати первістка?» Здебільшого молодята не готові відповісти на це. Без сумніву, ви будете не перші серед тих, хто поставив їм це “оригінальне” питання, тому імовірно, воно буде для них неприємним.

«Невже ти все-таки виходиш заміж/одружуєшся?» Чим довше ви знаєте нареченого або наречену, чим більше компрометуючих фактів вам відомо, тим надійніше ви повинні тримати рот на замку. Адже для молодят починається нове життя, тож не варто згадувати минуле.

4«А чому ж не запросили пана N…?» Не варто запитувати таке. Якщо очікуваного вами гостя немає серед присутніх, це питання стане для молодят одним з найбільш незручних. Перелік гостей – особиста справа наречених, тому не потрібно вносити свої пропозиції.

«Гарна вони пара чи ні?» Оскільки все вже вирішено, то недоречно робити такі коментарі в бік наречених. Особливо слід утримуватись від них родині молодят.

 

ЯК ПРАВИЛЬНО ПОВОДИТИСЬ ЗА ВЕСІЛЬНИМ СТОЛОМ

Першими за стіл сідають молодята, а потім всі запрошені. Чоловікам слід пам’ятати: якщо поряд з ними сідає жінка, вони повинні допомогти їй висунути стілець. Згідно з правилами етикету, не можна сидіти за столом повністю розслаблено, відкинувшись на спинку стільця, проте витягуватись, немов струна, та завмирати в такому положенні також не варто. Оптимальна відстань між столом та вами повинна дорівнювати ширині вашої долоні.

3Коли виголошується тост, повинна панувати цілковита тиша, не слід у цей час розмовляти, розливати напої чи голосно сміятись.

Моветоном вважається перевірка чистоти тарілок та столових наборів. Ні в якому разі не слід протирати їх хустинкою чи серветкою. Якщо вас щось не влаштовує, закличте офіціанта та попросіть замінити склянку або тарілку, не виявляючи при цьому жодних ознак невдоволення.

Треба розрізняти серветки для особистого використання та паперові серветки, що лежать на столах. Першу слід розгорнути та покласти собі на коліна. Нею не прийнято витирати губи чи руки – для цього є паперові серветки на столі.

Поганим тоном вважається обговорювати особисті вподобання: яка страва вам до смаку, а яка ні. Якщо вживання певних страв не рекомендоване вам лікарем чи дієтою, краще ввічливо від них відмовитись, не пояснюючи всім причину. Зрештою, куштування страв не є основною метою вашого візиту.

Бесіду за столом потрібно вести з обома сусідами, неприпустимо розмовляти тільки з одним, цілком ігноруючи іншого. Якщо поряд за столом опинились незнайомі чоловік та жінка, чоловік відрекомендовується першим.

І ЩЕ ДЕКІЛЬКА КОРИСНИХ ПОРАД:

  • Великий шматок м’яса не варто розрізати повністю, слід поступово відрізати від нього малаенькі шматочки та одразу їх з’їдати.
  • Рибні страви їдять тільки за допомогою виделки, відділяючи нею невеличкі шматочки. Ножем різати рибу не варто, він призначений лише для того, щоб притримувати її.
  • Якщо подається перша страва, не слід їсти її, дмухаючи на ложку. Зачекайте кілька хвилин, доки вона не охолоне.
  • Хліб не можна відкушувати від великого шматка, натомість потрібно відламувати його невеличкими шматочками та класти до рота.
  • Не варто сьорбати чай чайною ложкою, вона призначена виключно для помішування.
  • Після закінчення трапези виделку та ніж кладуть на тарілку, а не на стіл і не на скатертину.

Це далеко не повний перелік правил весільного етикету, дотримуючись яких, ви будете приємним та бажаним гостем для молодої сім’ї. Однак, тепер, коли ви ознайомлені з правилами поведінки на весіллі, не рекомендую застосовувати їх надмірно, оскільки показова педантичність теж нікому не личить, навіть якщо ви все робите правильно. І пам’ятайте: в молодят був дуже насичений день, їм необхідно відпочити, тому основне правило весільного етикету – хороші гості йдуть вчасно.

 

Тамара МАРЗАГАНОВА,

ресторатор, хореограф,

спеціаліст з етикету та знавець бездоганних манер

 

 

 

Share.

Leave A Reply