Напередодні сезону коротеньких спідниць, прозорих суконь та відкритих купальників більшість представниць прекрасної статі задумується над тим, як привести своє тіло у форму та позбутись набраних за довгі холодні місяці кілограмів.
Відлік до літа пішов. Зібравши усю силу волі в кулак, жінки рішуче та радикально налаштовуються на боротьбу за стрункість та красу. На старт, увага, руш! У кращому разі в хід ідуть тренування, в гіршому – виснажливі дієти та «чудодійні» таблетки, що обіцяють розчинити зайві п’ять кіло за тиждень до відпустки. Однак в цій ідеї є і великий ризик: підірвати здоров’я та втратити зв’язок зі своїм тілом, перетворивши близького і мудрого друга на ворога.
Чому слід любити своє тіло, а не воювати з ним, як навчитися слухати його сигнали та розуміти їх – про це наша сьогоднішня розмова з психотерапевтом Ольгою Барабаш.
Наше тіло – неймовірне творіння Бога, що служить нам вірою і правдою вдень і вночі. Ми звикли розглядати та використовувати його доволі по-споживацьки, як інструмент. Те, що воно робить для нас щодня – дихає, дивиться, слухає, відчуває та ходить, ми сприймаємо як належне. Використовуючи його по максимуму, ми зазвичай відплачуємо йому за сумлінну працю лише докорами і зневагою. Замість турботи та вдячності наше тіло отримує широкий асортимент претензій і картань: ноги закороткі, груди замаленькі, волосся надто пряме або ж надто кучеряве. Цікаво, а що ж наше тіло може відчувати до нас? Якби воно могло нам розказати, що про нас думає, що б ми почули за таке наше ставлення до нього? Любов та вдячність? Чи, може, сум, злість, відчуття зради та втрати контакту?
Наше тіло – найкращий друг та мудрий учитель
Важливо завжди пам’ятати про це. Воно має глибокий зв’язок з природою і дає дуже багато послань. Це бездонна криниця, з якої можна черпати і черпати.
Натомість ми з дитинства звикли робити акцент на розум. Нас вчать думати, аналізувати, розвивати свій інтелект та здобувати знання. Відтак до відчуттів тіла ставимось зверхньо, часто просто ігноруючи їх. А дарма. Наш розум завжди готовий навести необхідні аргументи за і проти, в той час як тіло знає краще. Воно ніколи не обманює.
Простий тест: як реагуєте на свого колишнього? Можна сто разів переконувати себе, що все в минулому і тепер все окей. Але якщо при зустрічі вас кидає в жар або холод чи ви просто втрачаєте дар мови та відчуваєте напругу у тілі, будьте певні, історія для вас ще не завершена. Реакція тіла є хорошою перевіркою того, як ви впорались з травматичною ситуацією, чи пробачили ви своєму кривднику, чи пережили та відпустили це.
Не дослухаючись до свого тіла, з часом ми втрачаємо з ним контакт, перестаємо розуміти його послання. До прикладу, заблоковані страх, пригнічення, тривогу, сексуальне збудження чи інші стани можна сплутати з відчуттям голоду. Відтак замість того, аби зіткнутись зі своїми емоційними переживаннями, відпочити, людина починає їсти, заїдаючи свою образу, злість, сум. Звідси і зайва вага.
Тіло стежить за життєвим балансом
Наш організм налаштований на здоров’я, на відновлення. Наші клітини моментально включаються в роботу і заживлюють рану на розбитому коліні чи порізаному пальчику. Тому біль та хвороба – це також своєрідний меседж від нашого тіла, його крик про допомогу. Так воно сигналізує, що щось йде не так і потрібні зміни. Якщо ж пропускати повз вуха легкий стукіт у двері, тіло починає грюкати сильніше, спочатку просячи, а потім вже вимагаючи відновлення балансу.
Тоді з’являються недуги. Тіло саме вкладає вас у ліжко, якщо ви вчасно не збагнули, що йому потрібна пауза та перепочинок.
Наше завдання – не заважати йому, а підтримувати.
Все, що тобі здається неправильним у твоєму тілі в 35, викликатиме ностальгію в 45.
Вперед до досконалості
Не потрібно бути ідеальним, щоб бути привабливим. Важливо пам’ятати про свої сильні сторони і не дивитись на себе очима вічного критика. Зосереджуйте увагу на позитиві.
Адже привабливість тіла безпосередньо залежить від внутрішньої краси і гармонії. Так-так. Напевно, ви помічали, що є люди, зовнішність яких далека від ідеалів краси, але при цьому вони приємні, теплі та позитивні, тому часто виявляються у виграші. А у сучасному світі відбувається сильний перекіс на примарну ідеальну зовнішність.
Надзвичайно сильно нашу нелюбов до свого тіла підігріває реклама та індустрія краси. Представники цього бізнесу зацікавлені у тому, аби породжувати у нас цілу купу комплексів. Показуючи ідеальних, відшліфованих за допомогою фотошопу моделей, вони викликають у жінок, а тепер вже й у чоловіків страх, відчуття провини, сором, що наше тіло не таке. І скільки б ви над ним не працювали, з точки зору пластичного хірурга воно буде недостатньо досконалим. Ви вже зробили губи та груди, але можна ще підрівняти носик.
Мова тут не про фізичні вади, які по-справжньому псують життя. Коли жінка зважується на пластичну операцію, аби усунути дефект, – це одне. А от коли молода приваблива жінка в гонитві за ідеалом йде на п’яту, десяту операцію, інколи спотворюючи себе, то це вже зовсім інше. Яка б жінка не була відтюнінгована ззовні, якщо всередині вона не вірить, що є красивою та привабливою, то ця невпевненість спливатиме постійно і навколишні це відчуватимуть.
Вкрай важливо фільтрувати інформацію, яку ви у себе впускаєте. Не порівнюйте себе з іншими. Це пряма дорога до нелюбові до себе і до відчуття неповноцінності. Треба дивитися на себе, а не дівчаток-моделей, в яких зовсім інші задатки, вік, а усі їхні недоліки ретельно відфотошоплені.
Краще організуйте собі гарну фотосесію, якщо вистачає сміливості – навіть еротичну, роздрукуйте знімки та милуйтесь ними. Чарівні моменти, підібрані образи, око професійного фотографа – і ви побачите, яка ви насправді прекрасна. Це чудовий спосіб підняти свою самооцінку і покращити сприйняття себе.
Наталія Кріль