«Я не дам, я не дам, я не дам і не проси!» — ця пісенька, звісно, кумедний, але не дуже коректний варіант відмови в інтимі. Якщо раптом коханий запалав пристрастю, а в тебе ні каплі бажання, звичайно, можна віджартуватися, але бажано призупинитися і зрозуміти конкретну причину. Принаймні для себе. Це тільки сьогодні не хочеться чи саме до цього партнера не тягне? Сьогодні «ні-ні» чи, у принципі, якось не дуже… Хронічне небажання — доволі чіткий сигнал. Якщо ви постійно не хочете близькості з цією людиною, то, можливо, справа не в сексі, а в стосунках? Як завжди, розбиратися з тонкощами інтимного життя допомагала наш експерт — психотерапевт Анна Шийчук.
- Не використовуйте секс для маніпуляцій
Секс — не розмінна монета, а доступ до вашого тіла — не об’єкт для бартеру. Іноді жінки умисно позбавляють свого партнера інтимної близькості для того, щоб отримати щось взамін заради власної вигоди. Матеріальної або психологічної. Не так себе повів? Подарунок не підготував? Тоді на секс не сподівайся! Схожі претензії жінки можуть озвучувати прямо або ховати за розмитими, завуальованими натяками. Та жоден із варіантів не є ознакою здорових стосунків. Ілюзорна перевага першого — чесність. У такому випадку чоловікові принаймні достеменно відомі правила гри, пункти, які він повинен виконати, аби «все відбулося».
Утім, якби не було, такі «ігри» матимуть сумні наслідки для вас, партнера та ваших стосунків. Чому? По-перше, це жорстоко. Певною мірою такі маніпуляції є прихованою формою насильства. Якщо ви в шлюбі й пообіцяли один одному вірність, то партнер не має альтернативи. Він не може отримати секс, не пішовши «на ліво». Коли жінка приймає рішення «дати чи не дати», а чоловік змушений пристати на її вимоги, це ставить її наче б у більш виграшну позицію. Ступаючи на такий слизький шлях, пам’ятайте, що дуже ймовірно рано чи пізно він прийде до вас і буде маніпулювати тим, що є в нього, а нема у вас, наприклад, грошима.
- Право на відмову має бути в кожного партнера
Звісно, секс — важлива частина стосунків пари. Однак це зовсім не означає, що ви завжди зобов’язані бути в повній бойовій готовності. Цілком природно, що вам не хочеться сексу кожного разу, коли таке бажання з’являється у вашого партнера. Безвідмовність, секс як повинність, як подружній обов’язок зі страху, що знайде іншу, — це також історія не про близькість та задоволення. У здорових взаємовідносинах має бути офіційне право на відмову в обох. І в неї, і в нього. Як би чоловіки не старалися підтримати свій образ секс-машин та головних ініціаторів любовних утіх, у них також бувають завали на роботі, проблеми, життєві труднощі, коли на секс не залишається ні фізичних, ні моральних сил. Абсолютна ідилія, коли бажання й потреби обох партнерів у ліжку завжди збігаються, — не більше ніж міф. Упродовж життя буває всяке.
Тож у реальності важливо розуміти, що у вас і в нього є право сказати «ні». Добре було б, якби цей момент був обговорений, але це радше ідеальна картинка, тому можна просто прийняти цей факт за правило. Відмовляти в парі має бути безпечно. Ваші стосунки витримають «ні» без подальшого застосування каральних санкцій у вигляді образливих ярликів на кшталт «ти — фригідна» чи «ти — повний імпотент», позбавлення фінансової підтримки чи що гірше — фізичного насильства.
- Не така страшна відмова, як незнання причини
Чим така страшна відмова? Чому вона така болюча? Однозначно не тому, що не відбулося фізичної розрядки, бо чоловіки чудово знають, як із нею впоратися самостійно. Вони страждають не через нестачу сексу, а від того, що йому, як чоловіку, відмовляють. Глобально. Страх бути відкинутим — найбільше б’є по чоловічій самоцінності. Страждання викликає ситуація, коли твоя жінка відмовляє, а причина цієї відмови не зовсім зрозуміла. Тоді партнер починає думати, чи це з ним щось не так, з’являється відчуття, ніби його покинули. Тому, якщо ваші стосунки для вас цінні, важливо формулювати своє небажання тактовно та коректно, пояснивши, що з вами відбувається в даний момент. Нормальні чоловіки в нормальних стосунках готові слухати й чути, якщо ви не обмежуєтеся сухим коротким «не сьогодні, болить голова», а пояснюєте, що у вас коїться на душі, або конкретизуєте, що саме впливає на ваше фізичне збудження.
- Чесність дає шанс змінити ситуацію
Для того, щоби пояснити партеру свою відмову, спершу варто самій зазирнути вглиб себе.
Причин того, чому вам не хочеться, може бути безліч. Проблеми на роботі, маленькі діти, проживання з батьками, страх вагітності чи інфекції, питання, пов’язані зі здоров’ям. Тривала перерва в сексуальному житті чи навпаки — за 20 років разом стандартна схема, яка вже набридла й не збуджує.
Не знайшовши корінь проблеми, причину того, чому не хочеться, неможливо вирішити. А іноді це не так складно — дати собі час перейти з ролі мами й тата в роль дружини й чоловіка, замкнути двері на ключ, закрити питання з контрацепцією, купити в інтимному магазині цікаву забавку для дорослих — внести елемент новизни у вашу спальню. І все стане на своє місце.
Якщо ж «ні, бо ні», голова болить хронічно кілька місяців, а то й років, тоді постає питання: від чого? Що вас не влаштовує? Із гарантованою точністю можна стверджувати, що проблема буде глибшою. Придивившись уважніше, ви знайдете те, що створює між вами стіну. Скоріш за все, це буде якась велика невирішена претензія до партнера. І тоді варто розібратися, що відбувається в стосунках.
- Не сексом єдиним
Ще один міф полягає в стереотипі, що чоловікам потрібен лише секс, його фізіологічна сторона, а емоційний зв’язок для них неважливий. Тому жінки часто й не підозрюють, що їхньому партеру цікаве та приємне, крім сексуальних втіх. Ми любимо говорити, але не завжди вміємо слухати. І тому, навіть розмови на кухні, часто з діалогу перетворюються на монолог. Проведіть експеримент: запитайте в чоловіка, як минув його день, замовкніть та візьміть паузу, щоб уважно вислухати.
Чоловіки теж мають потребу розповісти про свої справи, і не меншу, ніж жінки. Просто їм вистачає для цього 5 речень, а не 30. Важливо дослухати їх до кінця. Для чого це? Для підтримки довірливих стосунків. Коли чоловіки скаржаться, що в них немає сексу, то на цьому їхнє невдоволення не закінчується. Представник сильної половини почуває себе покинутим, коли жінка не має часу на нього: спілкується лише з подругами, займається дітьми, іншими справами, а його життя її не дуже цікавить. Якою зайнятою ви б не були, у вашому графіку повинен бути час, щоби побути з чоловіком удвох, поспілкуватися наодинці. Навіть якщо ви не готові до інтимної близькості, залиште інші приємності — обійми, поцілунки, розмови. Подивіться разом серіал або футбол. Чому б і ні?