Напередодні світлого свята Великодня, яке переповнене сімейними традиціями та відчуттями, ми поспілкувалися з чарівними дівчатами, інфлюенсерками та представницями шоубізнесу, які розповіли про свої плани та поділилися спогадами з дитинства.
Наталко, що означає Великдень для вашої родини? Це скоріше релігійне свято чи традиційний привід для сімейного возз’єднання?
«Для нас, звичайно, Великдень – це сімейне свято, і на першому місці стоїть не релігійний підтекст, а саме традиційний, бо я вже для себе давно зрозуміла, що Бог не в церкві, а в серці, він всередині кожного з нас. Але оскільки я хрещена православна християнка, то на Великдень ходжу святити паску, після чого у нас зазвичай сімейне застілля. Напередодні ми з синочком фарбуємо писанки та клеїмо на них візерунки. Пам’ятаю, як моя бабуся і мама пекли паски, у мене навіть зберігся рецепт про всяк випадок, якщо на пенсії я буду мати на це час, то обов’язково теж буду пекти, а поки що купую смачні якісь пасочки. Також іноді запрошуємо кумів в гості або, навпаки, я вітаю похресників», – Наталка Денисенко
– Машо, які традиції святкування Великодня у вас в родині?
«Насправді, якихось особливих традицій у нас в сім’ї немає. Певно, ми як і всі, збираємося за великим, дружнім, сімейним столом разом із дідусем, бабусею, з нашими рідними та близькими людьми. Спочатку ми їдемо в церкву святити паски й крашанки, далі приїжджаємо додому і смакуємо цей день. Звісно, ми влаштовуємо турнір: б‘ємося крашанками. Якщо гарна погода, а це практично завжди, тому що на Великдень вона здебільшого класна і тепла, ми їдемо гуляти. І насамперед в цей день абсолютно будь-яка розмова, телефонний дзвінок або листування починається з фрази «Христос Воскрес», і у відповідь всі чують «Воістину Воскрес». Ось такі традиції є у нас в цей день», – Маша Данілова.
– Діано, яких традицій Великодня дотримуєтесь на сьогодні? Чи готуєте паски самостійно, можливо у вас є особистий секретний рецепт?
«Через війну цього року вперше буде неможливо реалізувати головну традицію – це зібратися за столом всією сім’єю, з моїми чотирма сестрами, мамою та Іваном, тому будемо вигадувати щось нове. Я не засмучуюся, бо такий час. Обов’язково зранку піду святити кошичок з яйцями, пасочками, свічками, тому що для мене це важливо, і я відчуваю особливу енергетику в цей день. З приводу пасок, то з року в рік я замовляю їх в різних пекарнях Києва, мені дуже подобається куштувати щось нове і підтримувати український бізнес. Але й вдома я роблю такий “облегшений” варіант пасочок. Я роблю їх з бісквітного тіста, а зверху білий крем для того, щоб ми могли з Іваном разом прикрашати, – це наша традиція Великодня, яку ми проводимо в ніч на неділю. В такі моменти хочеться присвятити цьому час, увагу, сконцентруватися, подумати, такі дрібні речі й традиції дуже сильно об’єднують, тому у нас така невеличка творчість щороку за ніч до Великодня», – Diana Gloster.
– Ірино, як ви збираєтеся провести цей Великдень?
«Ми плануємо провести цей день всією сім‘єю. Спочатку зустрінемо вербну неділю, потім чистий четвер. Сходимо всі разом на церковну службу, адже це велике свято, і ми маємо закладати такі традиції дітям, для того, аби вони передавали їх далі своїм нащадкам, це вкрай важливо. У нас є наш рецепт пасок, що прийшов від моєї бабусі та прабабусі, яким я користуюсь по сьогоднішній день. Цього року, на жаль, ми будемо не в Україні на Великдень, але плануємо слухати службу, яка буде вночі, і зранку підемо в українську церкву українського патріархату, яка є в Будапешті, та буде проводити святкову службу. Звичайно, потім з дітьми будемо їсти освячену їжу, грати в гру зі святковими крашанками. Через те, що я дуже ціную традиції, розумію, наскільки нашим людям не вистачає цієї атмосфери за кордоном, а саме сімейності й родинного тепла, тому я вирішила зробити благодійну ініціативу разом з моїм рухом United for Freedom – спекти паски за бабусиним рецептом, і всім охочим, хто є за кордоном, у Будапешті, де я знаходжусь, запропонувати їх придбати, а 20% з продажу підуть на допомогу нашим військовим. У нас вже є передзамовлення, і мені безмежно приємно, що смак паски мого дитинства я можу передати людям, які розділяють разом з нами традиції свята Великодня», – Ірина Адоніна.
Міло, як ви ставитеся до ідеї подарунків на Великдень? Чи даруєте ви щось близьким та друзям?
«Подарунок – це завжди гарна ідея та ініціатива, до якої ставлюся абсолютно позитивно. Я дарую свою присутність на святі та свій гарний апетит, куштуючи усі смаколики, які готують друзі, а приходжу до них, щоб нагадати про те, що в нас все буде добре. Ми – сильні, незламні, і перемога вже дуже скоро. Також я приношу великодній кошик, збираю найкрасивіші крашанки по магазинах, купляю найсмачніші паски та дарую їх друзям», – Міла Єрємєєва.