В ніч напередодні Водохреща християни східного обряду святкують «Голодну кутю» або другий святвечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять, як і на перший Святвечір – постують, вечеряти сідають за «покликом» першої зірки.
Водохресним святвечором завершуються Різдвяні святки – святкові дні після Різдва, коли православні не постять в середу і п’ятницю.
Що на столі?
На вечерю подаються пісні страви: смажена риба, вареники, гречані млинці на олії, кутя, узвар. Традиції 12 страв, як на «Щедрий святий вечір» немає.
Спалення дідуха
Пізно ввечері, як стемніє, виносять з хати «дідуха», несуть його в сад і палять: пускають на «теплий дух». Це символічне спалення зими, щоб «покинути кожух» та накликати весну.
Освячення води
В цей день біля церкви святять воду. І вода, освячена в навечір’я Богоявлення, так звана «вечірня вода», в народі вважається святішою, ніж з Водохреща. Вона довго не псується та вважається цілющою.
В деяких регіонах існує звичай, коли господиня або старша дочка бере ввечері в миску кілька ложок борошна і на свяченій воді замішує рідке тісто, яким вона малює хрести на всіх чотирьох стінах хати, в сінях, коморі, стайні та в інших господарських будівлях і всюди над дверима – «від усього злого».
Чоловік освячує всіх свяченою водою, примовляючи: «Дай Боже, і на той рік діждатися».
Гадання
В цей вечір дівчата, як і в багато інших свят зимового циклу, ворожать: збирають зі столу ложки після вечері і йдуть на поріг, стукаючи ними — «де собака загавкає, – туди заміж піду!». Або ж питають надворі імена першого зустрічного, – таке ж буде і в майбутнього чоловіка.
Прикмети на 18 січня:
Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.
Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні – вродить середня, сніг ввечері – пізня.
Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.
Смачної вам куті та родинного тепла!