Як українці прикрашали дім на Різдво

1

Різдво – це свято сімейного тепла, перемоги світла над темрявою. Сьогодні це свято набуло для нас нових сенсів.

Дівчинка з різдвяною зіркою. Покуття, 1950-ті роки. Фото з мистецького історико-етнографічного альбому Івана Гончара «Україна та Українці». Архів Музею Івана Гончара.

Українці з особливою увагою готувалися до Різдва, починали ще з літа.  Під час жнив перший, а в деяких місцевостях – останній сніп збіжжя (жита або пшениці) залишали необмолоченим. До нього додавали також по кілька стеблин з інших злаків і перев’язували одним двома, а інколи трьома перевеслами. Цей сніп називався «дідух» і вважався символом достатку та добробуту. Його зберігали до Різдва, а потім клали під стіл під час святкової вечері.

Дідух: Olga Sakhno

У деяких регіонах України існували традиції, пов’язані з дідухом. Наприклад, у деяких місцях вважалося, що дідух приносить у хату щастя та достаток. Інші вірили, що дідух захищає хату від нечистої сили. Традиція прикрашати дідухом оселю на Різдво досі зберігається.

На думку етнографів, дідух – це стародавній сим­вол предків роду, оскільки за стародавніми віруваннями, у сно­пі знайшли притулок душі предків.

Дідух: Olga Sakhno

Однією з найважливіших традицій підготовки до Різдва було прибирання в домі. Особливо ретельно прибирали кухню, де готувалася святкова їжа. Місце для приготування їжі також прикрашали гілками хвої, стрічками та іншими святковими атрибутами.

Господині купляли новий посуд.  Макітри, миски, горщики – усе повинно було блищати новизною. Це символізувало початок нового циклу, чистоту та порядок у домі.

Раніше різдвяні прикраси створювали власноруч. Це не були просто різдвяні кульки та гірлянди, але предмети, що несли глибокий сенс, створювали особливу магічну атмосферу. Кожен елемент мав своє власне символічне значення.

Солом’яний павук. Робота сучасних майстринь. Київщина. Колекція Музею Івана Гончара

Наприклад, павук вважався оберегом української хати, тому він часто ставав елементом різдвяного декору. Павуки робили з соломи або очерету. Ще одна різдвяна прикраса – витинанка.На Різдво створювали білі витинанки на вікна — зірочки, ангелів, хрестики.

Витинанки (Оксана Денисевич).

Свічки також були важливим елементом декору, їх запалювали у свічниках-трійцях. У деяких регіонах України вважалося, що свічник-трійця захищає оселю від нечистої сили. Також вірили, що свічки, які горять на свічнику-трійці, приносять у хату щастя та достаток. Обрядова свічка мала простояти в оселі впродовж усього циклу різдвяно-новорічних свят.

Свічник на три свічки (“свічник-трійця”), Івано-Франківська обл. Кін. ХІХ ст. Дерево, фарби;  Колекція Музею Івана Гончара.

Share.

1 коментар

  1. Pingback: cialis information

Leave A Reply