Зареєстрували законопроєкт, який дозволить зберігати репродуктивні клітини загиблих військових

0

Він дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців і військовослужбовиць.

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №10448 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу», який дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців.

Згідно із законопроєктом, захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються в кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження (його форму уряд затвердить після ухвалення закону). Це дозволить запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід – неоднозначності тлумачення такого розпорядження.

Військовий або військова визнається батьком або матір’ю народженої в такий спосіб дитини. Для поширення на таких дітей пільг у законопроєкті пропонується внести зміни до Цивільного й Сімейного кодексів України.

У разі загибелі захисника чи захисниці репродуктивні клітини коштом держави зберігатимуть упродовж трьох років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої людини, яка вказана в розпорядженні.

У листопаді 2023 року Верховна Рада ухвалила закон про зберігання репродуктивних клітин військових. Він дав можливість захисникам зберігати коштом держави свої репродуктивні клітини в кріобанках, щоб у майбутньому мати дітей. Законопроєкт мав допомогти тим військовим, які на фронті втратили репродуктивну функцію.

Утім, як зазначив голова Комітету здоров’я нації Михайло Радуцький, у законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового.

Юристка Олена Бабич 26 січня звернула увагу на положення законопроєкту, згідно з яким репродуктивні клітини загиблих військових мають утилізувати. Це положення стосується людей, які в майбутньому скористаються послугою зберігання коштом держави. Але не стосується тих, хто оплачує зберігання біоматеріалу власним коштом.

Ситуація викликала дискусії в суспільстві. Згодом у Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що кріобанки не будуть утилізовувати біологічний матеріал загиблих військових. У відомстві пообіцяли найближчим часом вирішити цю «законодавчу колізію».

 

Share.

Leave A Reply